مدیر امور صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: تنوع سازی در محصولات زیتون ارزش افزوده تولید این محصول را به زیتونکاران و سرمایه‌گذاران باز می‌گرداند.

قاسم جوادزاده در گفت و گو با ایسنا- منطقه گیلان گفت: گیلان یکی از استانهای مهم تولیدکننده زیتون در کشور است و روغن این محصول نیز یکی از روغن های سالم و مفید محسوب می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر ۸واحد صنایع فرآوری و روغن کشی زیتون در استان فعالیت دارند که اصلاح ساختار آنها ضروری است.

جواد زاده با بیان اینکه ۲۰درصد زیتونهای برداشت شده روغن گرفته می‌شود و به دلیل سیستم قدیمی که در کارخانه ها وجود دارد ۴درصد روغن در زیتون های روغنی باقی می‌ماند و قابل استحصال نیست،ادامه داد: اصلاح ساختار واحدهای صنایع تبدیلی زیتون می‌تواند بازدهی روغن کشی از زیتون را افزایش دهد.

وی با اشاره به اینکه تنوع‌سازی در محصولات زیتون ارزش افزوده تولید این محصول را به زیتونکاران و سرمایه گذاران باز می گرداند،خاطرنشان کرد: ما آمادگی صدور مجوز برای اصلاح و نوسازی کارخانه‌های روغن‌کشی را داریم و برای تحقق این امر تسهیلات و در سرمایه گردش مورد نیاز صاحبان واحدهای روغن کشی زیتون را در اختیار آنها قرار خواهیم داد.

مدیر امور صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: با توجه به میزان زیتونی که در استان تولید می‌شود، نیاز به واحد صنعتی جدید نیست  و به سرمایه گذاران توصیه می‌کنیم برای کسب سود از تولید محصول به سمت تنوع‌سازی و ایجاد محصولات طبق سلیقه مشتریان ورود کنند.

وی اضافه کرد: تولید محصولاتی مانند پودر زیتون که به صورت افزودنی می‌تواند در غذاها وارد شود، می تواند بازارهای خوبی را در کشور کسب کند.به این ترتیب مواد مفید زیتون به غذاهای ایرانی بیشتر ورود می‌کند و سلامت جامعه را ارتقاء می‌دهد.

جواد زاده گفت:سرانه مصرف روغن برای هر فرد سالانه ۲۰کیلوگرم است که ۲۰۰گرم این روغن ها را روغن زیتون در سبدخانوارها تشکیل می دهد و این میزان مصرف بسیار کم است.

وی اضافه‌کرد: روغن هایی زیتونی که دارای برند هستند، کاملا سالم‌اند و هیچ کارخانه‌ای برای اینکه بازارهای فروش محصولات خود را حفظ کند به سمت اختلاط روغن زیتون با دیگر روغن‌ها نخواهد رفت.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر روغن های بهداشتی و دارای مجوز، در بازارهای گیلان فروش روغن زیتون در کارگاهها و محافل خانگی نیز وجود دارد که لازم است در هنگام خرید،استفاده از محصولات با شناسنامه و دارای برند معتبر غذایی و بهداشتی در اولویت خریدها باشد.