سخنگوی شورای شهر رودسر،با بیان اینکه منظومه دوبیتی های استاد گرگین دارای بار معنایی فوق العاده ای است، عنوان کرد: ایشان ۸۰۰ دوبیتی سروده و مخزن ارزشمندی از ضرب المثل های گیلکی جمع آوری کرده است که بانک اطلاعاتی عظیمی از واژگان اصیل شرق گیلانی محسوب می شود.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان،استاد احمد گرگین،شاعر و ترانه سرای رودسری امروز بر اثر بیماری دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.

فرج پور، سخنگوی شورای شهر رودسر و شاعر شرق گیلانی در گفت وگو با ایسنا،با بیان اینکه استاد احمد گرگین در ابتدای دهه ۲۰ هجری شمسی در نوشهر دیده به جهان گشود،اظهار کرد:ایشان بعد از دوران ابتدایی و راهنمایی به گیلان آمد و تحصیلات عالی خود را در لاهیجان ادامه داد و موفق به اخذ درجه لیسانس شد.

وی با اشاره به علاقمندی استاد گرگین به زبان و ادبیات فارسی، گفت: ایشان به تدریس ادبیات فارسی و زبان انگلیسی مشغول بود و در همان سال ها سرودن شعر را آغاز کرد.

فرج پور،با بیان اینکه استاد گرگین در ابتدا در قالب های کلاسیک فارسی شعر سرود،خاطرنشان کرد:از ایشان در قالب های کلاسیک گیلگی غرب گیلانی نیز منظومه های بسیاری باقی مانده است،اما با راه اندازی انجمن های ادبی در سال ۱۳۶۹، برای اولین بار عضو انجمن رودسر شد که آشنایی ایشان با استاد سید حسین طالب زاده،یکی از بهترین گیلک سرایان شرق گیلان را رقم زد.

شاعر گیلانی، این آشنایی را عامل شکوفایی استاد گرگین در نحوه سرایش اشعار گیلکی به ویژه در قالب دوبیتی دانست و متذکر شد:علاوه بر سروده های عاشقانه،اشعار آیینی و مذهبی هم در آثار استاد وجود دارد. زبان شعر ایشان یگانه است و سخاوت خاصی در آن وجود دارد.

وی با بیان اینکه منظومه دوبیتی های استاد گرگین دارای بار معنایی فوق العاده ای است،عنوان کرد:ایشان ۸۰۰ دوبیتی سروده و مخزن ارزشمندی از ضرب المثل های گیلکی جمع آوری کرده است که بانک اطلاعاتی عظیمی از واژگان اصیل شرق گیلانی محسوب می شود.

فرج پور،با تصریح بر اینکه دوبیتی های استاد گرگین همتای اشعار شیون فومنی است،خاطرنشان کرد:سروده های استاد گاهی قوی تر از دوبیتی های شیون بود. متاسفانه به دلیل ضعف ناشی از بیماری،از انتشار لوح فشرده اشعار استاد گرگین با صدای خودشان محروم ماندیم لذا در آینده از جایگاه این شاعر برجسته گیلانی قدردانی خواهیم کرد.